Καλή Σχολική Χρονιά 2021-22

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι για το σχολικό έτος 2021-22,

• ΤηΔευτέρα 13 Σεπτεμβρίου η προσέλευση των παιδιών όλων των τάξεων θα γίνει  στις 8:30π.μ.
  • Απαραίτητα οι μαθητές θα πρέπει να έχουν υποβληθεί σε selftest covid19 την ίδια μέρα ή την προηγούμενη και να έχουν διαθέσιμο το σχετικό αποδεικτικό εγγραφό.
  • Μαθητές χωρίς αρνητικό self-test ΔΕΝ μπορούν να εισέλθουν στο σχολείο.
  • Η προσκόμιση δικαιολογητικού αρνητικού self-test θα πρέπει να παραδίδεται στον υπεύθυνο εκπαιδευτικό κάθε Δευτέρα και Τετάρτη.
  • Οι μαθητές της Ά τάξης θα προσέλθουν από την είσοδο του μεγάλου προαυλίου και οι υπόλοιποι μαθητές από την κεντρική είσοδο του σχολείου.
  • Aγιασμόςθα πραγματοποιηθεί στις 9:00π.μ εντός των αιθουσών. Οι μαθητές της Α’ τάξης παρακαλώ πολύ να συνοδεύουνται ΜΟΝΟ από έναν κηδεμόνα, οι οποίοι θα προσέλθουν εντός του μεγάλου προαυλίου. Οι μαθητές της Ά τάξης θα προσέλθουν στις τάξεις τους με τη συνοδεία των δασκάλων τους για να παραλάβουν τα βιβλία τους. Οι γονείς των μαθητών της Α΄τάξης θα περιμένουν στο προαύλιο για να ενημερωθούν από τους/τις εκπαιδευτικούς.
  • Οι τάξεις Β,Γ,Δ,Ε και ΣΤ αντιστοίχως θα προσέλθουν στο σχολείο στις 13/9/2021 και ώρα 8:30.Θα τους υποδεχτούν εκπαιδευτικοί οι οποίοι θα τους κατευθύνουν στις τάξεις τους προκειμένου να λάβουν την ευλογία του ιερέα, ο οποίος θα περάσει από κάθε αίθουσα ξεχωριστά.
  • Οι μαθητές οφείλουν να έχουν μαζί τους τη σχολική τους τσάντα προκειμένου να βάλουν τα βιβλία τους.
  • Η αποχώρηση της Α’ τάξης θα γίνει μετά την τέλεση του αγιασμού και αφού παραλάβουν τα βιβλία τους απο από το μεγάλο προαύλιο στις 09.30π.μ.
  • Η αποχώρηση των τάξεων Β, Γ, Δ, Ε και ΣΤ θα γίνει από την κεντρική είσοδο του σχολείου στις 9.30-10.00 π.μ
  • Παρακαλούνται οι γονείς να τηρούν όλα τα μέτρα ασφαλείας με την χρήση μασκών και την τήρηση αποστάσεων.
  • Όσοι από τους κηδεμόνες επιθυμούν βεβαίωση επίσκεψης, παρακαλώ πολύ να ενημερώσουν σχετικά από τους εκπαιδευτικούς που θα βρίσκονται στην κεντρική είσοδο. Οι βεβαιώσεις θα παραδοθούν την επόμενη μέρα στους μαθητές.
  • Επισημαίνουμε ότι λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών,σύμφωνα με τις οποίες θα λειτουργήσουν και αυτή τη σχολική χρονιά τα εκπαιδευτικά ιδρύματα, είναι απαραίτητο τα παιδιά να έχουν μαζί τους καθημερινά 3 μάσκες, ατομικό αντισηπτικό και 2 διαφορετικά σακουλάκια ( 1 για τις βρώμικες μάσκες και 1 για τις καθαρές).
  • Για οποιοδήποτε θέμα που θα χρειαστεί να είστε στο σχολείο αυτοπρόσωπα είναιΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να κλείσετε προηγουμένως ραντεβού τηλεφωνικά.
  • Σχετικά με τη λειτουργία του ολοημέρου και της πρωινής ζωνης θα ενημερωθείτε από σχετική ανακοίνωση τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου στην ιστοσελίδα μας.

Καλή σχολική χρονιά,

Οι εκπαιδευτικοί του 20ου Δ. Σχ. Καλαμαριάς

Προσθέστε στους σελιδοδείκτες το μόνιμο σύνδεσμο.